Epoksi zemin kaplama,

Epoksi zemin kaplama, epoksi reçinesinin, epoksi uygulanacak alana, eşit şekilde epoksi makinası veya insan eliyle yayılması işlemine denir. Epoksi zemin kaplama işlemi betonun ömrünü kat kat uzatır. Bir zemine yaptıracağınız epoksi zemin kaplama işlemi o yerin zemininin ömrünün iki kat uzamasını sağlar. Kullanıldığı zemine güç, parlaklık ve dayanıklılık kazandırır. Temizlenmesi kolay olur. Zemin şık görünür ve zeminin ömrü uzar. Epoksi zemin kaplama istenirse renkli olarak yapılabilir. Çatı, bodrum katı, depo alanlarında da kullanılabilir.

Epoksi zemin kaplama

Neden Epoksi Zemin Kaplama Yaptırmalıyız?

Örneğin bir otopark zemini, sürekli arabaların park edip kalkış yaptığı, sürekli araçların girip çıktığı bir yer. Otoparkın beton zeminini bir düşünün, bu zemin sürekli ağır yüklere maruz kalıyor. Sürekli kullanılıyor, bu tarz zeminlerde betonun içindeki çimento ve taşlar zaman içinde birbirinden ayrışmaya başlıyor. Dağılmaya başlıyor ve gevşiyor, daha sonra dökülmeler parçalanmalar başlıyor. Zeminin üzerinde çukurluklar oluşuyor ve bir süre sonra tekrar beton dökmeniz gerekebiliyor. Bu durum basketbol sahaları, market zeminlerinde de aynı şekilde. Çatıların üzerindeki teraslar gün boyunca gece gündüz farkından dolayı soğuk ve sıcağa maruz kalıyor. Bu sebeple bir süre sonra beton kumu ayrışmaya başlıyor. Zaman içinde betonun içindeki çimento birleştirme özelliğini yitirerek betonu bütün halde tutmamaya başlıyor. Bunun önüne geçmek ve betonun ömrünü uzatmak için epoksi zemin kaplama yaptırmak çok faydalıdır. Bunun önemini bilen bir çok kişi ve kurumlar epoksi zemin kaplamayı kullanmayı tercih ediyor.

Epoksi Nedir?

Epoksi termosetler grubundan bir yapıştırıcı türüdür. Ambalajı açıldığında sıvı, zemine sürüldüğünde katı hale gelir. Sürüldüğü yere kuvvetli bir şekilde yapıştırarak doğal bir mukavemet sağlar. Çatlak yüzeylerin arasına dolgu yaparak sürdüğünüzde sürülen yüzey orjinalinden daha sağlam hale gelir.

Epoksi ile kaplanan zeminler çok dayanıklı olur. Epoksi malzemesi alkali ve asitlere karşı çok dayanıklıdır. Kullanılmadan önce sıvı kullanıldıktan sonra katı hale dönüşen bir maddedir. Epoksi malzemesi zamanla direncini yitirmeyen güçlü bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kullanıldığı yerin ömrünü uzatır. Çatlayan kolonlar, zeminler, çatılar, teraslar, gemi tabanları gibi yerlerde epoksi çok kullanılır ve hayati bir öneme sahiptir. Epoksi maddesi ülkemize yurt dışından getirilir. Dolar ve EURO bazlı fiyatlarla satın alınır. Maliyeti ülkemizde yüksek gibi görünse de betonun ömrünü uzatması sebebiyle çok tercih edilir.

epoksi zemin kaplama firması

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusuna cevap verirken ilk kurmamız gereken cümle şu olmalı, kuru ve temiz zemine sürülerek yapılır. Bu aslında bu soruya verilmesi gereken tek bir cevap değildir. Fakat zemini hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli iştir. Diğer önemli konular ise zeminin dengesi, zeminin yapısıdır. Islak zemine epoksi zemin kaplama yapılmaz. Dengesi bozulmuş olan zemine epoksi zemin kaplama yapılmaz.

Bir kısmı çökmüş yada dökülmüş zeminler yeniden beton dökülerek düzeltilir ve denge verilir. Daha sonra betonun kuruması beklenir. Kuruyan ve artık dengeye kavuşan zemin tozdan arındırılmak için süpürülür. Sürülüp temiz hale getirilen zemine epoksi reçinesi dökülerek eşit bir şekilde yayılır. Yayılıp düzeltilen epoksi reçinesinin kuruması beklenir. Kuruyan zemine çizgi çekilecek bir desen yapılacaksa bu uygulama yapılır ve daha sonra bu ikinci katmanında kuruması sağlanır. Her bir katman kuruması için en az 24 saat beklenir. Bu süre sonrasında iş kontrol edilerek teslim edilir. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır? Ücreti nedir? Nerelere yapılsa iyi olur diye düşünüyorsanız bizlere iletişim sayfamızdaki irtibat numarasından ulaşabilirsiniz.

Epoksi zemin kaplama uygulaması, epoksi malzemeleri, epoksi danışmanlığı için bizleri iletişim sayfamızdaki numaradan arayabilirsiniz.

İletişim sayfasına gitmek için burayı tıklayın.

Facebook sayfamıza gitmek için buraya tıklayın.